Sağlıklı Yaşam

Çocukların İleride Sağlıklı Yetişkinler Olabilmeleri İçin Neden Güzel Anılara İhtiyaçları Vardır?

Bir insanın gerçekten sağlıklı olabilmesi için hem fiziksel hem de zihinsel olarak iyi durumda olması gerekir. Son yıllarda çok sayıda insan, çeşitli zihinsel sorunlar nedeniyle zorlu bir yaşam geçiriyor. Üstelik bu zihinsel sorunlar çoğunlukla, çocukluk dönemlerindeki yaşantıyla alakalı! Bu nedenle bir insanın çocukluk dönemi, onun hem nasıl bir yetişkin olacağını hem de nasıl bir yaşam süreceğini belirleyen en önemli unsurlar arasında kabul ediliyor. Dolayısıyla bu noktada güzel anılar ve sıcak bir aile ortamı ön plana çıkıyor.

Huzurlu bir aile, sevgi dolu insanlar, mutlu bir çocukluk… Bütün bunların toplamı, çocukluk dönemi ile ilgili güzel anılardır! Mutlu bir çocukluk, yani güzel anılar ise sağlıklı bir yetişkin olabilmek için son derce önemli! Bu nedenle, ailelerin çocukları için önemsiz sandığı en ufak bir detay bile güzel ve kötü bir anıya dönüşebilir. Bu anların, yani anıların toplamı ise, çocuğun gelecek yaşamını belirler. Bu yüzden, çocuklarla geçirilen bütün zamanları için güzel bir anıya dönüştürmek gerekiyor! İşte, güzel anıların çocukların yetişkinlik dönemindeki etkilerine dair bilmeniz gerekenler…

1. Anılar çocukların dünyayı algılama biçimini şekillendirir

Çünkü çocukluktaki anıların, gelecekteki yetişkinlere rehberlik etmek gibi bir özelliği vardır! İnsanların, geçmiş deneyimleri gelecekte onların davranışlarını ve daha önemlisi dünyayı ve çevrelerini algılama biçimlerini etkiler. Bu nedenle, geçmişinde mutlu anılar bulunan çocuklar, gelecekte de dünyaya mutlu bir pencereden bakarlar.

2. Güzel anılar çocukların sağlıklı olmasına yardımcı olur

Üstelik yalnızca zihinsel anlamda değil! Evet, yapılan araştırmalar çocukluk dönemleri ile ilgili güzel anılara sahip olan yaşlıların, olmayanlara göre fiziksel olarak daha sağlıklı olduğunu ortaya koyuyor! Bununla beraber, güzel anıların, kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı da biliniyor. Bu nedenle, çocukluk dönemindeki anıların önemsiz olduğunu ya da yalnızca gençlik dönemlerini etkilediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü çocukluktaki anılar, insanın bütün yaşamı boyunca yanında taşıdığı şeyler.

3. Çocukların aileleri ile olan ilişkileri gelecekteki ilişkilerini belirler

Yani, ailesi ile güven ve sevgi esasına dayalı ilişkiler kuran çocuklar, ilerideki ilişkilerini de bu şekilde kurma eğiliminde olurlar. Bu elbette, daha sağlam, daha güçlü ve daha sağlıklı ilişkiler anlamına gelir. Diğer insanlar ile güçlü ve sağlıklı ilişkiler kurabilmek insan yaşamındaki en önemli yeteneklerden birisidir.

4. Çocuklar ile kaliteli zaman geçirmek son derece önemli

Çünkü çocukluk döneminde anne ve baba ile geçirilen zaman, çocukların yaşamında büyük bir yer tutar. Ailesi ile kaliteli zaman geçiren çocuklar, güven içerisinde ve mutlu bir ortam büyürler. Yani, anne ve baba ile geçirilen zamanlarda mutlu anılar biriktirilir! Bu anılar, çocuğun gelişiminde önemli farklar yaratır! Bir anlamda, mutlu ve sağlıklı bir yetişkin olabilmenin yolu, çocukluk döneminde anne ve baba ile geçirilen kaliteli zamanla mümkündür.

5. Çocuklar ailelerinden öğrenirler

Hem de her şeyi! Ama özellikle de davranışları! Bu nedenle anne babanın birbirlerine ve çocuğa nasıl davrandığı son derece önemlidir. Çünkü çocuklar, bu davranışlarla ilgili anıları yetişkinlik hayatlarına da taşıyacaklardır.  Bu yüzden, ebeveynlerin çocukları her alanda desteklemeleri ve cesaretlendirmeleri ve elbette onlara saygı ve sevgi ile yaklaşmaları güzel anıların artmasına yardımcı olur.

6. Mutlu anılar eğlencelidir

Bir çocuk için ailesi ile beraber eğlenmekten daha mutluluk verici ne olabilir? Üstelik bu eğlenceli anlar, çocukların sağlıklı yetişkinler olmalarına katkı sağlıyor! Bu nedenle, çocuğunuzun, çocukluk dönemindeki anılarını hafife almayın. Ayrıca, çocuğunuzla birlikte güzel anılar biriktirebilmenin oldukça basit yolları var. Yani, güzel anılar büyük olayların sonunda olmak zorunda değil! Çocuğunuzla birlikte, bir parkta spor yapabilirsiniz. Ya da keyifli bir yürüyüş. Ailecek hazırlanan bir yemek de ileride güzel bir anıya dönüşecektir, benzer şekilde hep birlikte izlenen bir film de…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu