Sağlıklı Yaşam

Cildinize Zarar Vermeyin! Makyaj ve Bakım Ürünlerinizin Bozulduğunu Gösteren 4 İşaret

Son birkaç yıldır aynı maskarayı kullananlar buraya! Yıllar önce açtığınız ve nadiren kullandığınız ürünlerin güvenli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. 😪 Konu makyaj ve bakım ürünleri olduğunda kapakları açıldığı andan itibaren saatleri de işlemeye başlar. Sonsuza dek kullanabileceğimizi düşündüğümüz fondötenler ve farların bile ömrü dolar. Kimi ürünler beklenenden daha erken tarihte bile bozulabilir. Yüzlerce hatta binlerce lira verdiğiniz ürünlerle vedalaşmanın hiç de kolay olmadığını farkındayız. Ancak uzun vadede bu ürünlerin cildinize ciddi zararlar verebileceklerini unutmamalısınız. Sizin için makyaj ve bakım ürünlerinizin bozulduğunu gösteren işaretleri araştırdık…

Elbette son kullanma tarihinin geçmiş olması!

Görselde yer alan bu işaretler, ürünlerin açıldıktan sonra ne kadar süre kullanılabileceğini gösterirler. M harfi “month” yani ay anlamına gelir. Örneğin üzerinde 6 M yazan bir ürünün kapağı açıldıktan sonra 6 ay içerisinde kullanılması gerekir. Kimi ürünlerde bu tarihlere dikkat etsek de konu ruj ya da göz farı gibi makyaj malzemeleri olduğunda ürünlerin ömürlerini göz ardı edebiliyoruz. Halbuki makyaj malzemelerimiz konusunda çok daha özenli olmamız gerekiyor. Uzmanlar fondöten gibi ten ürünlerinin yılda bir kere değiştirilmesi gerektiğini söylüyorlar. Rimellerin ise 3-4 ayda bir yenilenmesi gerekiyor. Elbette her şey son kullanma tarihi demek değil. Zira ürünü ideal şartlarda muhafaza ettiyseniz tarihi geçse bile bir süre daha güvenle kullanabilirsiniz. Ancak saklama koşullarından emin olmadığınız durumlarda risk almaya hiç gerek yok! Uzmanlar, ürünlerin kullanım sürelerini gözden kaçırmamanız için bir yere not almanızı öneriyorlar. Takdir ederseniz ki her bir ürünün ne zaman açıldığını aklınızda tutmak zor olabilir.

Ürünün kıvamının değişmiş olması

Ürün kurumaya başlarsa, sulanırsa, yapışkan bir kıvam alırsa ya da bileşenlerine ayrılırsa bu işaretleri dikkate almanız gerekiyor. Bunların hepsi ürünün değiştirilme vaktinin geldiğini gösterir. Örneğin ürünün sıvı kısmı bir noktada topaklanır ve kalınlaşır. Rimelleri düşünün! Bu gibi durumlarda cildinize zarar vermemek için ürünü değiştirmek, en mantıklı hareket olacaktır.

Ürünün renginin değişmiş olması

Rengi değişen kremlerinizi kullanmadan önce bir kere daha düşünmek isteyebilirsiniz. Tıpkı bozulan meyveler ve sebzeler gibi ürünler de renk değiştirirler. Göz farı ya da göz kalemi gibi ürünlerde renk değişimini ayırt etmek güç olsa da kremlerde ya da serumlarda yaşanan renk değişimlerini kolaylıkla fark edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ürünleri uygulamadan önce gözlemlemek için vakit ayırmak! Beyaz kreminizin yavaş yavaş sarardığını fark ediyorsanız değiştirmenin vakti geldi de geçiyor! 😪

Normalden farklı kokmaya başlaması

Kokulu ürünler zaman içerisinde kokularını kaybedebilirler. Ancak kokusuz ürünlerin kokmaya başladığını fark ediyorsanız dikkatli olmakta fayda var. Yüzlerce hatta binlerce lira verdiğiniz ürünleri çöpe atmanın kolay olmadığını farkındayız. Ürünlerinizin ömrünü uzatmak için saklama koşullarını iyileştirebilir, büyük ürünleri hava almayacak küçük kaplara bölmeyi deneyebilirsiniz. Konu sağlıklı bir cilt olduğunda ömrünü doldurmuş ürünlere veda etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu