Sağlıklı Yaşam

Cildimizde Çıkan Küçük Beyaz Yumrular Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Yenidoğan bebeklerin yaklaşık %50’sinin cildinde küçük beyaz yumrular vardır. Bu yumrular bazen yetişkinlik dönemine kadar geçmez. Milia olarak da bilinen beyaz yumrular her ne kadar rahatsız edici görünse de sağlık açısından zararlı değildir. Milia, çoğu zaman kümeler halinde çıkar ve yüzün farklı bölgelerine yayılabilir. Peki bu küçük yumrular evde tedavi edilebilir mi? Sizin için konuyla ilgili bir araştırma yaptık. İşte cildinizde çıkan beyaz yumrularla ilgili merak ettiğiniz soruların cevapları…

Milia ya da süt lekeleri olarak bilinen beyaz yumrular, cildin altında sebum ya da keratinin sıkışmasıyla oluşur

Nokta şeklindeki bu yumrular, çoğu zaman göz kapaklarında, yanaklarda ya da alında ortaya çıkar. Çoğu kişi, süt lekelerinin bir tür sivilce olduğunu düşünür. Fakat sivilce ve süt lekeleri birbirinden oldukça farklı iki cilt sorunudur. Beyaz yumruların tam olarak neden oluştuğu kesin olarak bilinmese de uzmanlar bu konuda bazı açıklamalar yapıyor. Tahriş, zararlı güneş ışınları, yanıklar ya da ağır cilt bakım ürünleri, süt lekelerine neden olabilir. Bir diğer olası sebep de gözeneklerde ölü derinin birikmesidir. Aynı zamanda genetik olarak süt lekelerine eğilimli olabilirsiniz. Bu yumrular tamamen zararsızdır. Ancak estetik açıdan rahatsız oluyorsanız, size yardımcı olacak bazı çözümler bulunuyor👇

1. ve güneş koruyucu

Cildinizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için yaz-kış mutlaka güneş kremi kullanın. Aynı zamanda gün içinde cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanmayı ihmal etmeyin. Bu ürünler cildinizin daha yumuşak ve esnek olmasına yardımcı olur. Kuru ciltlerde, süt lekeleri çok daha belirgindir. Cildinizi nemli tutarak yumruların görünümünü azaltabilirsiniz.

2. Belirli aralıklarla peeling yapın

Peeling’te aşırıya kaçmamak oldukça önemli. Cilde zarar vermemek için nazik dokunuşlarla cildinizi fırçalayın. Bu şekilde ölü derileri temizleyerek, yeni yumru oluşumunu engellemiş olursunuz.

3. Retinol içeren ürünleri deneyin

Uzun bir süredir, retinolün beyaz yumruları yok eden bir bileşen olduğuna inanılıyor. Bazı sert ürünlerin cilde zarar verebileceğini unutmayın. Retinol içeren bir ürün satın almadan önce cilt tipinizi mutlaka göz önünde bulundurun.

4. Salisilik aside şans verin

Bu asit çoğu zaman sivilce tedavisinde kullanılıyor. Fakat süt lekelerini yok etmek için de salisilik asit tedavisi öneriliyor. Bu ürün, cilt katmanlarını incelterek, beyaz yumruların ciltten dışarı çıkmasını sağlıyor. Fakat cildiniz için yeni bir ürün kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Uzmanlar, sizin için en iyi tedavi yöntemini belirleyebilir ve kısa sürede milia sorunundan kurtulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu