Sağlıklı Yaşam

Borderline Kişilik Bozukluğu ve İlişkilere Etkisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Mutlaka duymuşsunuzdur, ünlü oyuncu Johnny Depp ve Amber Heard arasındaki suçlamalarla dolu dava süreci tüm çarpıcılığıyla devam ediyor. Johnny Depp’in avukatları ise doktor raporu ile Heard’ün borderline ve hastası olduğunu açıkladılar. Amber Heard’ün yatağa dışkısını bırakması ve güvenlik görevlisinin buna şahit gösterilmesi olayları daha da karmaşık hale getiriyor. Peki ünlü oyuncu Amber Heard’ün de yaşadığı iddia edilen Borderline kişilik bozukluğu nedir? Böyle bir ilişki içinde olduğumuzu nasıl anlarız? Hem romantik hem de platonik ilişkilere etki eden borderline kişilik bozukluğu hakkında merak edilenleri sizin için yanıtladık.

Borderline kişilik bozukluğu nedir?

Borderline kişilik bozukluğu, bireyin günlük duygu ve tepkileri işleme biçimini etkileyen bir rahatsızlık. Bu rahatsızlığa sahip insanlar genellikle dürtüsel ve duygusal olarak kararsız kişilerdir. Yoğun öfke, kaygı ve depresyon hisleriyle dolu dönemler yaşayabilirler. Bu krizler birkaç saat sürebilir ve ardından daha istikrarlı bir zaman dilimine geçebilirler. Bu dönemler ayrıca birkaç gün sürebilir ve kişinin işini, ilişkilerini veya fiziksel sağlığını olumsuz etkileyebilir. Borderline yaşayan bazı insanlar kendilerine zarar vermeye, kazalara ve kavgalara eğilimlidir. İntihar grafiği ise bu kişiler arasında daha yüksektir.

Bu rahatsızlığı yaşayan bir bireyin hayatı nasıl deneyimlediğini anlamanın bir başka yolu, duygusal bir temele dönmekte zorlandığını fark etmektir. Heyecan verici veya olumlu bir şey olduğunda, daha uzun ve daha fazla neşe yaşayabilirler. Ancak bunun tersi de ne yazık ki geçerlidir. Bu kişiler kötü bir şey olduğunda ise bulundukları ana geri dönmekte zorlanabilirler. Kişilik bozukluğu yaşayan bireyin yakınları, aile üyeleri ve iş arkadaşları için bu duygusal zirveler kaotik görünebilir. Bu durum ise çatışma dolu ilişkilere sebep olabilir.

Böyle bir ilişki içinde olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Borderline kişilik bozukluğu yaşayan biriyle romantik bir ilişki yaşamak, tek kelimeyle fırtınalı olabilir. Çok fazla karmaşa ve işlev bozukluğu yaşamak ilişkiyi zedeler. Bununla beraber, bu rahatsızlığı yaşayan insanlar son derece ilgili, şefkatli ve sevecen kişiler olabilir. Aslında, bazı insanlara göre, bir partnerden bu düzeyde bir bağlılık görmek keyifli gelebilir. Bu kişilerde fiziksel temas isteği yoğundur. Bu kişiler eşleriyle çok fazla zaman geçirmeye isteklidir. Aynı zamanda terk edilmeye veya reddedilmeye karşı fazlasıyla hassastırlar. Hatta birçoğu, partnerlerinin mutlu olmadığına veya onları terk edebileceğine dair algıladıkları işaretlere aşırı odaklanabilirler.

Borderline yaşayan bir kişi, gerçek olsun ya da olmasın, partnerinin duygularında bir değişiklik hissettiğinde, hemen kendini geri çekebilir. Bu hastalığı hiç deneyimlememiş olan bir kişinin tepki vermeyeceği bir şeye sinirlenebilir ve incinebilirler. Hatta obsesif hale gelebilirler. Bu duygusal geçişlerin üstesinden gelmek, karşı taraf için bazen zorlayıcı olabilir. Hatta bazı zamanlarda rahatsız edici durumlara yol açabilir. Kişilik bozukluğu yaşayan bir kişinin dürtüsel davranışları hem kendisini hem de partnerini riske atabilir. Bununla beraber, bir partnerin istikrarı, borderline deneyimi olan kişilerin duygusal hassasiyetleri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Ancak bu durumda her iki partnerin de fedakarlığı gerekebilir. Kişilik bozukluğu olan bireyler için uzun süreli ilişkiler ve evlilikler rahatsızlık kontrol altında tutulduğu sürece mümkündür.

Borderline kişilik bozukluğu ilişkileri nasıl etkiler?

Borderline kişilik bozukluğunu kapsayan davranışlar ve semptomlar, ilişkiler için zararlı olabilir. Teşhis konmadan önce de bu belirtiler kendini belli etmeye başlayacaktır. Bu rahatsızlığa sahip kişilerin, genellikle kısa süren ilişkilere sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bunun nedeni ise, partnerin terk etmesinden endişelenerek ilişkiyi borderline kişilik bozukluğundan muzdarip olan kişinin bitirmesidir. Bunun yanında borderline kişilik bozukluğunun getirdiği kontrolsüz davranışlar ile baş etmek zorlayıcı olacağı için partneriniz bu kadar zorlukla yüz yüze gelmek istemeyebilir. Kişilik bozukluğu yaşamanıza rağmen sağlıklı bir ilişki yaşayabileceğinizi bilmek önemlidir. Hastalığa dair tedavi yöntemleri semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Eğer siz veya eşiniz bu rahatsızlığa sahipseniz, beraberinde getirdiği duygu karmaşası ile başa çıkmanın yollarını bulabilirsiniz. Bu çaba ilişkilerinizde, daha güçlü ve daha dayanıklı bir bağ kurmanıza yardımcı olabilir.

Peki borderline kişilik bozukluğu etrafında şekillenen bir ilişki nasıl iyileştirilir? Öncelikle hastalık hakkında bilgi edinin ve partnerinize yaşadıklarınızı anlatın. Hissettiğiniz duygusal bozukluğu karşı tarafa anlatmak ilişkinizi kaostan koruyacaktır. Eğer gerekiyorsa profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Terapi bu rahatsızlıktan muzdarip kişilerin yaşadığı duyguları daha iyi anlamlandırmasına yardımcı olur. Eğer partneriniz bu durumu yaşıyorsa duygusal destek sunmaktan geri durmayın. Bu iki tarafı da daha güvenli bir alanda hissettirecektir. Borderline kişilik bozukluğu yaşayan insanlar elbette sağlıklı ilişkilere sahip olabilirler. Sadece diğer ilişkilere kıyasla biraz daha fazla emek ve özen gerektirdiğini hatırlatalım.

Tedavisi nedir?

Bu rahatsızlık için en yaygın tedavilerden biri terapidir. Terapistiniz size duygusal durumlarla nasıl baş edeceğinize dair ipuçları verebilir. Diğer tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir. Borderline kişilik bozukluğunu tedavi edecek kesin bir ilaç bulunmasa da antidepresan ve anksiyete ilaçları bazı semptomların tedavisinde destekleyici olabilir. Mutlaka uzman kontrolünde kullanılması gerektiğini hatırlatalım. Son olarak hastane gözetiminde bir süre kalmak da bir diğer tedavi seçeneğidir. Hastalığın ilerleyen semptomlarında, hastanın kendine zarar verme ve intihar düşüncesi gelişebilir. Bu noktada doktor gözetiminde olmak önemlidir.

Amber Head borderline mı?

Dünya magazin gündemini günlerdir meşgul eden Johhny Depp ve Amber Heard davasında her yeni gün çarpıcı gelişmeler yaşanıyor. Kan donduran iddiaların ise gerçekliğinin araştırılması zaman alıyor. Adli tıp uzmanları Amber Heard’ün ifadelerinden yola çıkarak psikolojik rahatsızlığı olabileceğini öne sürdü. Mahkemede yer alan uzmanlar Amber Heard’ün kişilik bozukluğunun olabileceğinin altını çizdi.

Adli tıp psikoloğu Dr. Shannon Curry, Heard’ın aynı anda hem borderline hem de histeri kişilik bozukluğu yaşadığını dile getirdi. Bunun yanında Heard’ün duygusal dalgalanma yaşadığını ve dikkat çekmeye çalıştığını vurguladı. Uzmanlara göre bu rahatsızlık erken tedavi edilmediğinde kişide ruhsal hasarlara neden olabilmekte. Peki Amber Heard gerçekten Borderline mı? Bu soruya henüz net bir cevap verilemiyor. Uzman raporu bulunmasa da ünlü oyuncunun Borderline kişilik bozukluğu yaşadığı üzerinde duruluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu