Tarifler

Blush Nedir? Rose Şarap ve Blush Neden Birbirine Karıştırılıyor?

Rose şarap ve Blush arasındaki farkı merak edenler için öncelikle Blush’ın nasıl ortaya çıktığından bahsetmek isteriz. Aslında Blush; tamamen satış stratejisi için bulunmuş bir parıltılı bir isim. Üstelik Blush bazı içeriklerde her ne kadar marka olarak bahsedilse de bir marka değildir. Blush’ın başarılı bir ivme yakalayabilmesi için diğer şaraplardan farklı olması gerekiyordu. Bu nedenle üretici firmalar rose şarabın rengini çok daha açık hale getirerek ürettiler. Ardından piyasaya bu şekilde sürdüler. Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit bulunmamaktadır. Blush için bir Amerikan keşfi diyebiliriz. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkma işlemini gerçekleştiren Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ adını verirler. Daha sonra 1970’li yılların ortalarına yaklaşınca Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmak isterken biraz daha fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi tonlarda bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ adı verilir.

Son zamanlarda Türkiye’de de farklı markalar Grenache, Syrah ve Kalecik karası gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak Blush elde ediyor. Pembe şaraplar ise siyah üzümlerin kabuklarıyla beraber 12- 24 saat arası belirli bir ısıda bekletilmesiyle ve ardından preslenmesiyle üretiliyor. Bazıları ise altı ay kadar fıçıda da bekletilebiliyor. Peki Rose şarap ve Blush nedir? Blush şarap nedir? Blush ne demek? Çok tercih edilen rose şarap tadı nasıl? Rose şarap mı Blush mı? Rose şarap içinde ne var? Blush şarap ile ne yenir? Rose ve Blush aynı mı? Rose şarap nedir, tadı nasıl? Merak ettiğiniz tüm soruların cevabını sizin için detaylı şekilde anlattık.

Rose şarap ve Blush arasındaki ilk ayrım: renk farkı

Öncelikle aralarında çok ciddi bir renk farkı olmadığını hatırlatalım. Ancak bununla birlikte Blush, Rose şaraplara oranla çok daha açık renkli bir görünüme sahiptir. Bunun temel nedeni blush şaraplar üzüm kabukları ile daha kısa süreliğine bir temas içinde kalırlar. Parlak ve yüksek ışıklı bir ortamda kadehinizi kaldırdığınızda blush’ın parlak ve buğulu renginin oldukça ayırt edilebilir cinsten olduğunu görebilirsiniz. Tabi bu farkı şarap ile arası iyi olanlar çok daha iyi anlayacaktır.

İkinci olarak tat ve aroma farkından söz edebiliriz

Blush’ı kadehe koyarken nefis kokular çıkardığına şahit olabilirsiniz. Bu enfes kokunun nedeni içerdiği meyve aromalarından kaynaklanır. Kadehi dudağınıza yaklaştırırken güçlü bir nefes alın. Böylece Blush içindeki tüm aromaları da deneyimleyebilirsiniz. Rose şarap içerken ise dudağınıza yavaşça kadehe değdirin. Ve bir yudum damağınıza alın. Ağzınızda fazla bekletmeden hemen için. Şarabın damağınızı ziyaret ederken hissettireceği aroma, taze orman meyveleri aroması olacaktır. Rose şarap da içimi oldukça keyifli bir şaraptır.

Blush’ı servis ettiğiniz kadehe baktığınızda bile içinizin serinlediğini hissedebilirsiniz. Çünkü görünümü oldukça çekicidir. Muhtemelen yazdıklarımızı okurken bile bir kadeh Blush hayal etmiş olabilirsiniz. Blush şarabın en popüler özelliği, serinletici görüntüsüdür desek yanlış olmaz. Blush görümüyle adeta kedini çeken bir içki alternatifi. Aynı zamanda hafif ve tatlı aromatik tadıyla sizleri oldukça etkileyecektir. Özellikle yaz günleri için oldukça lezzetli bir kaçamak olabilir.

Pazarlama sırrı da işin önemli detaylarından biri

Rose ve Blush arasındaki farkları listeledik ancak ikisinin aynı şarap olduğu da hala tartışılıyor. Amerikalı şarap üreticileri rose şaraplarını bilhassa tatlı rose şarapları üretir. Ardından oldukça tatlı bir aromaya sahip olmasından kaynaklı olarak bir şekilde bu şaraba Blush demeyi tercih ederler. Bu satış fikrinin olumlu sonuçlar verdiğini gören şarap üreticileri de tatlı pembe şaraplara Blush demeyi sürdürürler. Temelinde, üretim biçimi ve tat olarak neredeyse hiçbir fark bulunmadığından bir pembe şaraba, rose ya da blush diye hitap etmek çok yanlış olmasa gerek.

Peki Roze şarap ve Blush nasıl üretiliyor?

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi birbirine benziyor. Rose şarap lezzetli kırmızı üzümlerden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden. Rose için kırmızı üzümün maserasyon işleminin birkaç saat daha uzun tutulmasıyla pembe rengin oluşması sağlanıyor. Blush ise beyaz üzümün tıpkı bir kırmızı şarap üretiliyor gibi işlemlerden geçirilerek uçuk pembe renge ulaşılması ile elde ediliyor. Beyaz üzümde ise en sık “pinot grigio” üzüm tercih ediliyor. Eğer kırmızı bir üzümden blush yapılması planlanıyorsa, kırmızı bir üzümün beyaz şarap üretim süreçlerine tabi tutulması ve maserasyon işlemi yapılmaması yeterli olacaktır. O çekici pembe renge ise bu şekilde kolayca ulaşılır. Kimileri bu işlemin bilinçli yapıldığından söz etse de bir rivayet ABD’de yanlışlıkla erken maserasyona tabii tutulan şarapların boşa gitmemesi için satılmaya başlandığı yönünde. Özellikle kadınların tercihi olan Blush oldukça keyifli bir içki.

Bonus: En lezzetli Rose şarap ve Blush tavsiyelerini listeledik

En keyifli 6 farklı Rose şarap ve Blush önerimizi listemeden önce dünyaca ünlü İngiliz şarap yazarı Oz Clarke’ın Rose şarap ile bağını dile getirdiği o enfes sözlerine kulak verelim:

1. Barton & Guestier – Rose D’anjou

Barton&Guestier marka kaliteli şarapları mutlaka duymuşsunuzdur. Oldukça pahalı, ancak bir o kadar da leziz ve kaliteli şaraplardan söz ediyoruz. Rose D’anjou etiketli şarap ise enfes taze meyve aromalarıyla başınızı döndürebilir. Özellikle sushi ve salatalarla eşleştirdiğinizde mükemmel bir uyum yakalayabilirsiniz. Listedeki ilk önerimiz Barton & Guestier / Rose D’anjou olacak.

2. Kavaklıdere LÂL – Çalkarası

Istakoz ve meyvelerin yanına uyumlu bir şarap arayışındaysanız bu şarap size raflardan göz kırpabilir. Barton marka şaraplara göre çok daha ucuz olduğunu söylemeliyiz. Yine de bu şarabı tam anlamıyla bir sofra şarabı olarak değerlendirmez doğru olmaz. Servis için 6-8 derecede olması ideal olacaktır. Bu şarabı en iyi saklama koşulları ise 12-20 derece arasında olmalıdır.

3. Kavaklıdere Ancyra Blush – Kalecik karası

Taşıdığı adı Ankara’nın eski adı olan “Ancyra”‘dan gelen, gemi çıpası tanımından alır. Frigya kralı Midas’ın bölgede inşa ettiği şehrin simgesi haline gelir ve tarihi yolculuğa bu noktada başlar. Şarap enfes orman meyveleri aromasına sahiptir. Çal karası üzümü verdiği tat ve his ile diri bir roze şarap seçeneği. Uzak doğu mutfağı, ızgara ve taze dilimlenmiş peynir ile uyumlu bir rose şarap tercihidir. 6 derecede servis edilmesi uygundur. 12-20 derece aralığında ise saklayabilirsiniz.

4. Doluca Verano

Listemizin 4. sırasında yer alan Doluca Verano, Cabernet Sauvignon ve Öküzgözü üzüm çeşitlerinden yapılmış bir rose şarap. Gevrek, ferahlatıcı ve meyveli aroması ile bu şarap öncelikle vişne, çilek ve ahududu aromasını damakta hissettirir.

5. Leona Blush

Leona Blush, Kalecik Karası ve Shiraz üzümlerinden oluşan kupaj bir içki. İçeriğinde kalecik karası üzümünün daha ağırlıklı kullanıldığını söyleyebiliriz. 11.5% alkol değeri ile yumuşak ve keyifli bir içimi vardır. Plajlarda sıklıkla gördüğünüz Blush budur. Görünüm olarak açık pembe olukça canlı bir renge sahiptir. Daha çok kadınların tercihi olan bu keyifli içki, koku olarak orta notalarda kırmızı meyve aroması içerir. Damakta ise keyifli ve yumuşak bir tat bırakır. Kırmızı meyve aromaları güçlü olmasa da şarabı yudumlarken gayet hissedebilirsiniz. Oldukça uygun fiyatlı olan bir şişe Leona Blush’ı özellikle yaz aylarında tercih edebilirsiniz.

6. Cielo -Pinot Grigio

Rose şarap ve Blush listemizi sonlandırırken 6. sırada Cielo -Pinot Grigio geliyor. Cielo, Pinot Grigio üzümü kullanılarak İtalya’da üretilmiş, hafif, meyvemsi, kolay içimli, %12 alkol oranına sahip pembe bir şarap. Üreticisi tarafından 8-10 derece soğutularak içilmesi tavsiye ediliyor. Cielo için aperatiflerle ve hafif et yemekleriyle oldukça uyumlu olan lezzetli bir şarap seçeneği olduğunu söyleyebiliriz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu