Sağlıklı Yaşam

Bilim Açıklıyor! Glüteni Tamamen Bırakırsanız Vücudunuza Ne Olur?

Glüten, tahıl unlarından nişasta çıkarıldıktan sonra geri kalan albüminli maddeye verilen bir isim. Bu madde özellikle son yıllarda fazlasıyla gündemde. Çoğumuzun bildiği gibi hastalarına glüten tüketmemeleri öneriliyor. Çölyak, otoimmün hastalıklar sınıfına giren bir sağlık problemi. Çölyak hastaları glüten içeren besinler tükettiğinde ince bağırsakları zarar görebiliyor. Bu nedenle glütensiz bir beslenme düzeni, bu hastaları fazlasıyla rahatlatıyor. Şaşırtıcı bir şekilde çölyak hastası olmayan kişiler de yemeklerinden glüteni çıkararak bazı olumlu faydalar görebilir. Biz de merakımıza yenik düştük ve glütensiz beslenirsek vücudumuza ve zihnimize neler olabileceğini araştırdık. O halde lafı çok fazla uzatmadan glütensiz beslenirsek vücudumuza ne olur sorusunun cevabını verelim.

1. Kabızlık sorunundan kurtulabilirsiniz

Glütene duyarlı kişilerin sindirim sistemlerinde farkı rahatsızlar meydana gelebilir. Kimilerinde ishal, kimilerinde ise kabızlık gibi sindirim sistemi sorunları görülebilir. Uzmanlara göre bunun en temel sebebi, glütenin besin emilimini yavaşlatması. Eğer siz de sık sık kabızlık sorunu yaşıyorsanız, glüten intoleransınızın olup olmadığını mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

2. Gaz ve şişkinlik gibi problemleri daha az yaşarsınız

Bilim insanları, herhangi bir hastalığınız olmasa dahi glüten tükettikten sonra hasta hissedebileceğimizi iddia ediyor. Böyle durumlarda yorgunluk, şişkinlik ve hazımsızlık gibi belirtiler görülebiliyor. Glütensiz bir beslenme düzeni, şişkinlik ve gaz gibi şikayetleri olan kişilerin semptomlarını rahatlatabilir. Ancak bu beslenme düzenine geçmeden önce mutlaka bir uzmana danışmakta fayda var.

3. Beyin sisinden kurtulabilirsiniz

Bazı günler fazlasıyla dalgın olur ve kafamızı bir türlü toparlayamayız. Sebebini ise stres ya da uykusuzlukla açıklarız. Ancak bazı bilim insanları, beyin sisinin asıl sebebi olarak glüteni gösteriyor. Fakat bu sadece glüten intoleransı olan kişiler için geçerli. Eğer siz de sık sık beyin sisi yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

4. Daha az depresif hissedersiniz

Bağırsak ve beynin bağlantılı olduğu birçok çalışmayla kanıtlanmış durumda. Bu nedenle son yıllarda depresyon gibi ruh sağlığı hastalıkları ile beslenme düzeni arasında sık sık bağlantı kuruluyor. Bazı bilim insanları, glüten yemeyi bıraktığımızda ani ruh hali değişimlerinin ortadan kaybolacağını ve daha az endişeli hissedeceğimizi belirtiyor.

5. Duyularınız gelişebilir

Glütene duyarlı bir yapınız varsa duyu organlarınız fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getiremez. Bazı bilim insanları, glütenin işitme, tat ve koku alma duyularıyla ilgili sorunlara yol açabileceğini iddia ediyor. Bu nedenle glüteni tamamen bırakmak tat ve koku gibi duyularda iyileşmeler sağlayabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu