Sağlıklı Yaşam

3 Gün Oruç Tutarsanız Vücudunuza Neler Olabilir?

Son yıllarda farklı beslenme stilleri trend haline geldi. Bunlardan biri de . Aralıklı oruç anlamına gelen intermittent fastingde pek çok farklı yeme periyotları bulunuyor. 12-12, 16-8, 24-24 pediyotlar bunlardan bazıları. Nitekim bu trend yaygın hale geldikçe deneyenlerin sayısı da arttı. Bu durumun ne kadar sağlıklı olduğu kişiler arasında tartışılırken bilim insanları da farklı görüşlere sahip. Bazı bilim insanları günde 3 ana yemek ve 3 ara öğün yemeyi tavsiye ederken, diğerleri hiç yememeyi tavsiye ediyor yani oruç tutmayı. Aslında oruç, insanlık tarihinin en eski uygulamalarından biri. Orucun terapötik kullanımı, az MÖ beşinci yüzyıla kadar uzanıyor. Yunan hekim Hipokrat’ın belirli hastalık semptomları gösteren hastalar için orucu tavsiye ediyordu. Oruç bizim kültürümüzde de dini yükümlülüklerimizden biri. Öte yandan son yıllarda de yaygınlaştı. Peki 3 gün hiçbir şey yemeyip sadece su içerseniz vücudunuza ne olur?

Uyarı: Bu içerik kesinlikle tavsiye amaçlı değildir, bilgilendirme amaçlı yazılmıştır. 3 günlük oruç tehlikeli olabilir. Bu nedenle bu tip uygulamalardan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gereklidir.

1. Hücreleriniz daha hızlı kendini yenileyebilir

Bir yetişkinin derisi yaklaşık 2 metrekarelik bir alanı kaplar ve toplam vücut ağırlığının yaklaşık %20’sini oluşturur. Su orucu cilt hücrelerinin kendini yenilemesini tetikler. Araştırmacılar, sürecin 18-20 saat aç kaldıktan sonra başladığını ve 48-72 saat sonra zirveye ulaştığını öne sürüyorlar. Ayrıca hücre yenilenme süreci Alzheimer ve kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlayabilir.

2. Tansiyonunuzu düşürebilir

Sadece su ile oruç tutmak, modern dünyanın muzdarip olduğu en ciddi hastalıklardan biri olan tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir. Nitekim tansiyon düşüklüğü ciddi sorunlara da sebep olabilir.

3. Metabolizmanız hızlanabilir

İnsülin ve leptin hormonları vücudun metabolizmasında çok önemli roller oynar. İnsülin, besin maddelerinin kan dolaşımından depolanmasına yardımcı olurken, leptin bir dolgunluk hormonu görevi görür. Araştırmalar, su orucunun vücudunuzu bu hormonlara karşı daha duyarlı hale getirebileceğini gösteriyor. Daha yüksek bir hassasiyet seviyesi, bu hormonların etkinliğini arttırır. Bu da vücudunuzun kan şekerini azaltabileceği ve obeziteyi önleyebileceği anlamına gelir.

4. Bazı kronik hastalıklar önlenebilir

Su orucunun  diyabet ve kalp hastalığı da dahil olmak üzere kronik hastalık riskini azalttığı düşünülmektedir. Ek olarak, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, su orucunun kanser hücresi büyümesine dahil olan genleri baskılayabileceğini düşündürmektedir. Bu da kemoterapiyi daha etkili hale getirebilir.

5. Beyin fonksiyonlarını artırabilir

Oruç , ilk olarak 2000 yıldan daha uzun bir süre önce epilepsi tedavisi için uygulanıyordu. Araştırmalar, oruç tutmanın zihni temizlemeye ve duyuları yeniden şarj etmeye yardımcı olurken aynı zamanda beyin fonksiyonlarını da uyardığını gösteriyor. Ayrıca oruç tutmak bilişsel işlevi iyileştirebilir, yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi durdurabilir, nörodejenerasyonu azaltabilir ve beyin hasarını minimuma indirebilir.

6. Kilo vermenize yardımcı olabilir

Oruçla ilgili en yaygın fayda kilo kaybıdır. Birkaç gün yemek yemediğinizde vücut enerji harcamak için depoladığı yağları kullanmaya başlar. Bu da kilo vermenize olanak tanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu