Sağlıklı Yaşam

2022 Pekin Kış Olimpiyatları Başladı: Etkinlik Programı Nasıl? Türk Sporcular Hangi Branşlarda Yarışacak?

Bu yıl 24. kez düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları, Çin’in başkenti Pekin’de gerçekleştiriliyor. 2022 Pekin Kış Olimpiyat Oyunları, dün saat 15.00’te yapılan açılış töreniyle resmen başladı. Görkemli açılış, ülkelerin geçiş törenine de ev sahipliği yaptı. Pekin’deki tören, Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in katılımıyla gerçekleşti. Olimpiyatlara 15 dalda 90’dan fazla ülke katılacak. Yaklaşık 3 bin sporcunun da yarışacak olduğu 2022 Kış Olimpiyatları için ünlü arama motoru Google’da özel bir doodle hazırladı. 2022 Kış Olimpiyatları’nı dev organizasyonu ve tüm heyecanıyla TRT Spor ve TRT Spor Yıldız ekranlarından takip edebilirsiniz.

2022 Pekin Kış Olimpiyatları, Pekin Ulusal Stadyumu’ndaki görkemli açılış töreniyle resmen başladı

Olimpiyatın açılış töreni, 2008 Pekin Olimpiyatları’nın açılış törenini tasarlayan Çinli sinemacı Cang Yimou tarafından organize edildi. Törenin ana teması; “Tek Dünya ve Tek Aile” kavramlarını merkeze alıyor. Açılış töreni konserler, dans koreografileri ve ışık gösterileriyle izleyenleri büyüledi.

Kış Olimpiyatları’nda 15 farklı dalda 90’dan fazla ülkeden yaklaşık 3 bin sporcu mücadele edecek

4-20 Şubat tarihleri arasında yapılacak olan 2022 Kış Olimpiyatları’nda 15 dalda 90’dan fazla ülke yer alıyor. Peki Kış Olimpiyatları 2022 programında hangi branşlarda müsabakalar bulunuyor? Olimpiyatlarda buz hokeyi, curling, biatlon, artistik buz pateni, sürat buz pateni, kısa kulvar sürat buz pateni, kayaklı koşu, alp disiplini kayak, serbest stil kayak, kayakla atlama, kar kızağı, kuzey kombine, snowboard, iskelet kızağı ve tek kişilik kızak dallarında müsabakalar gerçekleştirilecek.

Salon buz müsabakaları, Pekin merkezinde düzenlenirken alp disiplini kayağı ile kızak müsabakaları ise merkeze 75 kilometre uzaklıkta bulunan Yançing ilçesinde gerçekleşecek. Kayak, snowboard ve kayakla atlama müsabakaları ise komşu Hıbey eyaletine bağlı Cangciakou şehrinde yapılacak.

2022 Kış Olimpiyatları’nda Türkiye’yi 7 sporcu temsil edecek

Kış Olimpiyatları 2022 müsabakalarında ülkemizi 7 sporcu temsil edecek. Kayakta 6, buz pateninde ise 1 Türk sporcu Çin’de ülkemizi temsilen yarışacak. Kayakta alp disiplininde Özlem Çakıroğlu ve Berkin Usta, kayakla atlamada Fatih Arda İpçioğlu, kayaklı koşuda Özlem Ceren Dursun, Ayşenur Duman ile Yusuf Emre Fırat yer almakta. Kısa kulvar sürat pateninde ise Furkan Akar, Pekin’de ülkemizi temsil eden sporcular arasında.

Google ise bu sene bir sürpriz yaptı ve Olimpiyat Oyunları’na özel bir doodle hazırladı

Dünya çapında en çok kullanılan arama motoru sitelerinden biri olan Google, Kış Olimpiyatları 2022 için özel bir doodle dizayn etti. Türkiye’de de sıkça aranan o görsel, Kış Olimpiyatları’nın bilinirliği açısından da olumlu bir etki bıraktı. Google özel günlerde; önemli olay ve kişiler için bu şekilde doodle hazırlıyor. Google, kış olimpiyatları tasarımıyla da oldukça beğeni topladı.

Olimpiyat oyunları 4-20 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek

4-20 Şubat 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2022 Pekin Kış Olimpiyatları, Covid-19’un yayılmasını önlemek amacıyla sporcu, görevli ve gönüllü çalışanların yer alacağı etkinlik merkezlerinin şehirden yalıtılmış olduğu kapalı devre sistemi ile gerçekleştirilecek. Oyunlar için herhangi bir bilet satışı planlanmıyor. Törene katılacak olan izleyici grupları ise davetle gelebilecek. Pekin 2022 Kış Olimpiyat Oyunları, 20 Şubat’ta yine Pekin Ulusal Stadyumu’nda düzenlenecek kapanış seremonisiyle sonlanacak.

Dört yılda bir düzenlenen Kış Olimpiyat Oyunları hakkında merak ettiğiniz her şeyi içeriğimizde bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu